Freelo.cz. Nejlepší aplikace pro organizaci vašich projektů.

Freelo je báječný nástroj, který vám usnadní práci na vašich projektech. A to jak pro jednotlivce, tak i pro týmy. Tato báječná aplikace pochází od zlatých českých ručiček, a my si o ní dnes něco povíme.

Zdravím vás moji milí přátelé.
Dostala se mi do rukou jedna skvělá aplikace na otestování. Poslední dobou si s ní pořád hraji a zkouším ji. Na konci této recenze si uděláme porovnání s Trellem, o kterém jsem psal dva články zde na webu. V posledním bodě této recenze se rozhodnu, kterou výše zmíněnou aplikaci budu dál používat.

Pro začátek je potřeba si říct, co to Freelo vlastně je.
Je to online aplikace pro organizaci práce a vašich projektů. Je určena pro velké firmy a týmy, ale i pro jednotlivce. Ve Freelu má každý úkol a každá informace své místo. Díky Freelu každý ví, co má dělat, žádný úkol se neztratí, a každý termín má své místo. Aplikací na řízení projektů je hodně. Ale těch opravdu dobře použitelných s českou lokalizací a vynikající podporou je fakt málo. Freelo zvládne řešit i finanční stránku vašich projektů, díky napojeným fakturačním aplikacím. Jako velkou přednost této aplikace vidím v populárních šablonách od profesionálů z různých oborů. Je zde i prvotřídní plánovací kalendář, a možnost přepnout váš projekt do tzv. kanban zobrazení, o kterém se později trochu rozepíšu.

Začátky s Freelem.
Z počátku to nebylo vůbec jednoduché, protože jsem byl zvyklý na Trello. Potom jsem objevil průvodce aplikací, který mi v začátcích dost pomohl. Aplikace vás neoslní svou jednoduchostí, ale překvapí nepřeberným množstvím nejrůznějších funkcí. Používání mi zpříjemnila metoda kanban neboli sloupcové zobrazení. Do Freela si můžete importovat vaše projekty z aplikací, na které jste byli doposud zvyklí. Díky tomu nemusíte začínat úplně na novo. Freelo pracuje s to-do listy. To je tzv. seznam úkolů nebo činností, které mají být dokončeny směrem k dokončení projektu. Tyto seznamy jsou používány v self-managementu, obchodním managementu, v řízení projektů i vývoji softwaru. Může se jednat o více než jeden seznam. Když je jedna z položek v seznamu dokončena, úloha je zaškrtnutá nebo přeškrtnutá. To-do list může také sloužit pro osobní účely, třeba na plánování dne.

Freelo nabízí celou řadu pokročilých funkcí. Je pro ty, kteří místo jednoduchého organizátoru hledají spíše spolehlivého softwarového pomocníka, který je velice propracovaný, a má řadu užitečných funkcí. Jedna z nich je přepnutí vašich projektů do sloupcového zobrazení neboli kanban. Toto slovo pochází z japonštiny. V doslovném překladu to znamená něco jako karty, které jsou vidět. Přestože jde o systém z 50. letech 20. století, jde o podceňovanou a dokonalou metodiku, která skvěle pasuje na agilní projekty. Kanban systém učí organizace lépe rozumět a vizualizovat tok práce takovým způsobem, aby se neustále zlepšoval a dosahovalo se efektivnějších výsledků. Jak kanban funguje se můžete dočíst v mé recenzi na Trello.
Drobná statistika k prosinci 2020: Ve Freelu je denně přes 8 000 lidí online. Tato aplikace pomohla odbavit 1.5 milionů úkolů na 80.000 projektech. Celkově lidé na Freelu odpracovali přes 3.000.000 hodin.

Jaké je Freelo z hlediska přístupnosti pro nevidomé, a těžce zrakově postižené?
Přístupnost této české aplikace není zrovna na vysoké úrovni. Se čtečkou obrazovky je práce dosti nepohodlná a zdlouhavá. Potom, co jsem se naučil rozmístění funkčních tlačítek a rozložení aplikace to bylo o něco lehčí. Freelo jsem testoval hlavně na mobilním telefonu se systémem android. Asi po dvou dnech používání se mi aplikace vryla pod kůži, a už jsem nezjistil žádný problém. O dost horší je to na počítači. Freelo běží ve webovém prohlížeči, a je dostupný jak pro Windows, tak i pro mac os. Zde je používání o dost horší. Webová aplikace postrádá popisky funkčních tlačítek. Ty jsou důležité pro správné fungování se čtečkou obrazovky, která je nezbytná pro fungování zrakově handicapovaných. Čtečka neboli odečítač obrazovky nám hlasem zprostředkovává to, co se děje na obrazovce, na jakém místě se nacházíme, co zrovna děláme a co píšeme. Díky ní může nevidomí člověk na pc a v mobilu fungovat jako vidící osoba. Každý program musí obsahovat textové prvky, nebo aspoň textové popisky v každém funkčním tlačítku.

Jaký je rozdíl mezi Freelem a Trellem?
Trello: Je to uživatelsky přívětivá aplikace pro správu vašich projektů. Je multiplatformní a velice oblíbený. Navíc umožňuje instalaci celé řady rozšiřujících plug-inů. Nepočítá ale se systémovou prací s rozpočty, a přípravou fakturací. Jednou z nadstavbou Freela a Trella je kanban. Který známe už několik desetiletí, především díky japonské firmě Toyota. Americké Trello je na Kanbanu v podstatě celé založené. Trello je komplexní a přívětiví kamarád, se kterým jde práce jedna báseň. Jeho vzhled je jednoduchý, a přístupnost pro nevidomé je na velké úrovni.

Freelo: Je na první pohled o něco méně přehledné a intuitivní. To může souviset především s daleko širší škálou využití. Působí trochu těžkopádně, ale jeho nadstavbové funkce může přilákat pozornost především větších firem s větším množstvím náročnějších projektů a aktivních uživatelů. Freelo využívá metodu kanban pouze jako jednu z možností náhledu projektů a jejich organizaci, což značným způsobem rozšiřuje jeho celkové možnosti.

Která aplikace se mi lépe používá? U které zůstanu?
Můj projekt se jmenuje Honzova cesta životem, a jeho rozpočet je na nule. Zabývám se jim ve svém volném čase, a nepotřebuji nic fakturovat. Také nehodlám rozšiřovat svůj tým. Proto jsem se rozhodl, že zůstanu u Trella. Jeho funkce mi plně vyhovují, a jeho možnosti jsou pro mé potřeby plně dostačující. Na Freelo ale rozhodně nezanevřu. Budu ho pořád zkoušet a kdo ví, třeba za nedlouho opustím Trello, a svěřím svůj projekt do zlatých českých ručiček.

Zdroje:
https://www.Freelo.cz/cs/presskit https://Trello.com/guide https://recenzenavse.cz/Freelo-recenze/
https://it-slovnik.cz/pojem/to-do-list https://www.tx.cz/kanban/co-je-kanban.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *