I handicapovaní lidé mohou hrát hry.

Už dávno neplatí fakt, že hry mohou hrát pouze vidící lidé. Na internetu je ke stažení velká spousta her pro zrakově znevýhodněné. Těmto hrám se říká audio games, nebo také audio hry. Také se můžeme setkat s audio gamebookem. Je to vlastně namluvený příběh nebo povídka, ve které se rozhodujete kam a jak se děj má posunout. Uvedu drobný příklad. Sedím u dálnice na prašné cestě, a nevím jak dál. Najednou u mě zastavil otřískaný ford, jehož řidič mi nabízí svezení. Na konci každé kapitoly vám hra položí otázku. Třeba, nasedneš do auta? Nebo půjdeš dál po svých? Každé vaše rozhodnutí vlastně ovlivní děj hry. V těchto hrách máte více cest jak vyhrát, nebo v horším případě prohrát. Většina audio her je dnes v angličtině. U některých z nich vám postačí základní znalosti, abyste onu hru pochopili. Není potřeba zoufat a rvát si vlasy, protože i v naší české kotlině se najde pár dobrých kousků, od šikovných českých vývojářů. No a my si dnes těch pár kousků ve stručnosti probereme. Nejprve bych začal dnes už legendární hrou od dowsabel sound adventure. Pohodlně se usaďte, protože to bude řežba.

DSA:
Dowsabel vydalo co já vím, tak dvě hry. První se jmenuje vězeň, a ta druhá horká vřídla Quilidaru. Obě tyto hry jsou vlastně adventury. Vaše každé rozhodnutí ovlivní děj a konec hry. Po spuštění nové hry se vám přehraje příběh, po kterém hra začíná. Probudíte se na těžební planetě Narin. Nacházíte se ve vězení, kam vás zavřel na jednu noc váš nadřízený za vaše nevhodné chování. Jenom že s planetou se má srazit asteroid, a celá planeta se musela evakuovat. Jen že ejha! Na vás tak trošku zapomněli. Jako první musíte vzít z pod postele pilník, kterým přeřežete mříže. Dostanete se na chodbu, kde seberete z vozíku nějaké věci, a jdete do sprch. Zde prohledáte skříňky a obléknete si uniformu. Seberete mop a vstupní kartu. Tak a zde to utnu. Kdybych vám tu měl napsat celý děj a postup ve hře, tak bych o tom mohl vydat rovnou knihu. Ve hře to jde rychle, ale napsat to už trvá o dost déle. Hra už je bohužel dost stará a nikde se mi jí nepodařilo stáhnout. Proto vám nemohu poradit, abyste si hru sami zahráli.
Horká vřídla jsou vlastně pokračováním vězně. Sedíte v nové a zatím neregistrované lodi. Chcete si nechat vyrobit falešné doklady, ale v tom vám to něco překazí. Na obrazovce se objeví dost poničená loď. Vy se nasoukáte do skafandru a jdete jí prozkoumat. No a tím hra začíná. Od vězně se hra liší tím, že má lepší a rozsáhlejší děj a kvalitní dabing.
Obě tyto hry jsou velice zajímavé, a já jsem u nich strávil dost času. Nyní ale přejděme k dalším hrám. Další hra se jmenuje sound rts. Je to real time strategie pro nevidomé. Sbíráte suroviny, stavíte budovy a bojujete s nepřáteli. To vše za pomoci klávesnice a bez zraku. Hru se musíte nejprve pořádně naučit, protože je to z počátku trošičku zmatené a nevíte co máte dělat.

Náhoda je jméno další hry. Je to česká hra s prvotřídním dabingem. Hra začíná tak, že se svou přítelkyní jedete autobusem na výlet. V autobuse se pohádáte a když vůz zbrzdí kvůli staré babičce, tak popadnete svůj batoh a zdrhnete. Sedíte na trávě u silnice a přemýšlíte nad svým činem. Půjdete ke starému dědovi na kus řeči? Nebo se raději vydáte do nejbližší vesnice? Vaše rozhodování vás posouvá dál a dál. Hra je zábavná a rozhodně se u ní nudit nebudete.

Jaké mohou být audio knihy pro nevidomé? Úplně všechny. Akční, adventury, závodní, strategie a tak dál. Beze sporu je nejlepší hrou důkaz 111. Tu jsem recenzoval zde na webu, a proto se o ní nebudu rozepisovat. Velké množství her můžete najít na stránkách https://audiogames.net/list-games/
Vidíte sami, že hry nemusí nutně být jen pro vidící. U audio her vidím ale jednu nevýhodu. Krátký příběh a málo her. Tedy, her je hodně, ale v angličtině. Většina her se dá dohrát za jedno odpoledne. Dnes tento článek už ukončíme, ale příště se na vás budu těšit s novou várkou her.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *