Lazarillo: Recenze a mé subjektivní poznatky.

Krátké sdělení:
Už jsem tu dlouho nepublikoval žádný článek. Popravdě jsem neměl dlouho o čem psát. Já se totiž řídím jedné věci. Pokud mě to psaní nebaví, tak nemá smysl se do toho nutit. V těchto dnech mě to ale začíná zase chytat, a připravuji pro vás 9 článků. Závěrem tohoto sdělení bych vás chtěl o něco poprosit. Dnes nás čeká článek, který zatím neprošel korekturou. Proto prosím omluvte případné chyby a hrubky. Já jsem na češtinu prostě lempl! Korekce je naplánovaná, a během dvou týdnů zde bude aktualizovaná verze.

Lazarillo:Recenze a subjektivní poznatky.
Mapy cz? Mapy google? Ne, já říkám lazarilo. Je to navigace se spoustou funkcí. Je určena pro nevidomé, a má více využití. Díky ní už vím, co je v mém okolí. S lazarilem se mi nikdy nestalo, že bych zabloudil. V tomto článku si něco o této báječné aplikaci řekneme.

Zdravím vás přátelé. Vítám vás u recenze na jednu super aplikaci, kterou používám téměř rok. Jsem s ní naprosto spokojený a mohu jí vřele doporučit. V obchodě play a v app store je už velké množství navigací. Každý si může vybrat tu, která mu nejvíc vyhovuje. Já už ale nehodlám používat nic jiného, než lazarilo. Aplikace funguje naprosto parádně a v pohodě s ní dojdu i do míst, kde to moc neznám. Hojně jí využívám i v dopravě, kde si kontroluji za jak dlouho přijde moje zastávka. V aplikaci je i úžasný průvodce, který vás průběžně informuje o tom, co je zrovna ve vašem okolí.

Po spuštění lazarila se vám aplikace ohlásí, a začne prozkoumávat vaše okolí. Průzkum si vypneme, a vrátíme sek němu, až si aplikaci projdeme a nastavíme. V dolní části obrazovky jsou 4 tlačítka. Průzkum, oblíbené, news a nastavení. My se přesuneme do pravého dolního rohu, kde se nachází ikonka nastavení aplikace. Klikneme na ní, a objeví se nám spoustu možností. Nastavení profilu, řeči, a aplikace jako takové. Vrátíme se do dolní části obrazovky, kde je vedle nastavení ikonka news. Zde si můžeme přečíst to, co je v aplikaci nového, a jaké změny se chystají. Vedle news je ikona oblíbené. Ta nám slouží k tomu, abychom si zde přidali oblíbené adresy. S těmi se dá následně pracovat. Můžeme je upravit, smazat, a nechat se do nich navigovat. Zvolím třeba cestu do práce. Najdu si adresu, kterou už mám uloženou v oblíbených, a stisknu tlačítko, sledovat toto místo. Od tohoto okamžiku mě bude lazarilo navigovat do zvoleného cíle. Mezi tím mě bude informovat o tom, kolik kilometrů a metrů mi ještě zbývá k danému místu. Tuto funkci hojně využívám v dopravě. Když někam jedu autobusem, tak už se nemusím ptát za jak dlouho bude moje zastávka. Navigace mi to řekne sama.

Nakonec zbývá ještě tlačítko průzkum, které se nachází v levém dolním okraji obrazovky. Ten v sobě skrývá spoustu funkcí. Zde si můžete vyhledat blízká místa ve vašem okolí, obchody, lékárny, pošta, a další. Nás bude ale zajímat horní část aplikace. Zde se totiž nachází 4 tlačítka. V pravém horním okraji je možnost filtrování kategorií pro průzkum. Zde si můžete nastavit nejrůznější parametry toho, co má navigace vyhledávat, a co se vám zobrazí v hlavním okně aplikace. Vedle toho se nachází tlačítko hledat. Zde můžete najít libovolné místo, které zrovna potřebujete, nebo zadat adresu. S vyhledáváním se pak ještě dá pracovat. Vyhledané místo, nebo adresu můžete přidat do oblíbených. Vedle hledání se nachází funkce, která se jmenuje kde jsem. Po stisku tohoto tlačítka vám navigace řekne, kde se zrovna nacházíte, a jaká ulice je ve vaší blízkosti. Také vám může ohlásit obchod, u kterého stojíte. Uvedu příklad. Nacházíte se na golčova ½, 14800 Praha 4 Kunratice. Dvě stě metrů vlevo se nachází Novida, Nevidomí maséři. Poslední a nejdůležitější tlačítko se jmenuje zahájit průzkum. Po aktivaci začne navigace zjišťovat vaši polohu, a začne vám sdělovat to, co je ve vaší blízkosti.

Průzkum slouží k navigaci a prozkoumávání vašeho okolí. Jednou jsem si potřeboval dojít pro balík na poštu, která se nacházela daleko od mého bydliště. Adresu jsem znal, ale už ne jak se na to místo dostanu. Zadal jsem si, aby mě aplikace navigovala do cíle. Postupoval jsem přesně podle instrukcí, a za půl hodiny jsem už dostával svůj balík.

Jak funguje průzkum bez navigace?
Uvedu příklad: Jdu po ulici. Mám zbytky zraku a nevím, co je kolem mě. Proto abych to zjistil, potřebuji jen svůj mobil. Na něm pustím lazarilo, které hned začne prozkoumávat mé okolí. Navigace mi začne hlásit třeba toto. Dvě stě metrů vpravo před vámi je pizzerie Diverso. Pokračuji v chůzi, a navigace hlásí. Čtyři sta metrů vlevo od vás, je pekárna Verona. Na těchto příkladech lze vysvětlit, jak zhruba průzkumník funguje. Pochopíte to lépe, když si aplikaci stáhnete a vyzkoušíte. Na začátku této recenze jsem psal, že je lazarelo určeno výhradně pro nevidomé. Závěrem bych si toto tvrzení dovolil maličko poupravit. Aplikace je primárně pro nevidomé. To vám ale nebrání si jí stáhnout a používat. Díky skvělému hlasovému průvodci se už nemusíte koukat do mobilu. Stačí ho mýt v kapse, a nechat se navigovat hlasem. Tuto funkci má většina dostupných navigací, jenže lazarilo to posouvá ještě o level dál.

Průzkumník pomáhá nevidomým v dopravě:
Dost často se mi stává tato situace. Večer se vracím z práce domů. Na černém mostě nasedám na autobus, který mě dopraví do místa mého bydliště. Pamatuji si, kolik zastávek autobus projede, než dorazí do té mé. Občas se ale stane, že tu předposlední projede. Z toho jsem dezorientovaný a zmatený, jak lesní včela v zimě. Musím se zeptat cestujících, na jaké zastávce se zrovna nacházíme. Jen že má otázka zůstane většinou bez odpovědi. Kolikrát se stalo, že mi někdo odpověděl až ve chvíli, kdy řidič zavíral dveře a rozjížděl se. To jsem potom musel vystoupit na další zastávce, a jít domů delší trasou. Lidi se prostě bojí komunikovat s handicapovanými. Díky lazarilu se mi to už nestává. Když autobus zajíždí do města, tak zapnu navigaci. Ta mi říká, kolik kilometrů a metrů ještě zbývá. Díky tomu přesně poznám, když vjedeme do mé zastávky. To si pak akorát vystoupím, a mám radost, že jsem zase nepřejel. Díky lazarilu se už nemusím rozčilovat nad netečnými cestujícími.

Lazarilo je jedinečný pomocník a kamarád na vaše cesty. Ať už jedete do práce, do obchodu, nebo za přáteli na pivo. Díky této báječné aplikaci vždy víte, kde se zrovna nacházíte. Díky lazarilu už víte, co je kolem vás.

Stahujte na Google Play, nebo na App store.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.