Lidé vydávají své psy jako vodící. Stará informace, ale ožehavé téma.

Normální pes v postroji pro vodící psy. Stará informace ale pořád ožehavé téma.

Do restaurací a nejrůznějších podniků nemá pes povolený vstup. Na internetu se dá sehnat postroj pro vodící, nebo asistenční psy. O tomto jsem četl už hodně dávno, ale rád bych se k tomu vyjádřil. O co vlastně jde? To se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení.
Jednou jsem si četl článek o tom, že normální zdraví lidé vydávají své čtyřnohé miláčky za vodící, nebo asistenční. Než se k tomuto tématu vyjádřím, tak si půjčím jeden odstaveček ze serveru idnes.cz. Nechci zde psát celý článek vlastními slovy. Rád bych toto téma rozebral a napsal vám, proč je to špatné a proč se to za žádnou cenu nemá dělat.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vodici-pes-asistencni-pes-kompenzacni-pomucka.A190814_154053_domaci_linv
Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či obchodních centrech. A musí se za ně platit ve vlacích. Češi ale začali zneužívat mezery, která toto vše umožňuje obejít. Ze svých psů dělají naoko psy vodicí pro zrakově postižené či asistenční pro jinak handicapované.

Velice stručně o vodících psech.

Co takový vodící pes dělá?
Pomáhá svému zrakově handicapovanému majiteli překonávat každodenní bariéry. Vodí ho, ukazuje překážky a stará se o to, aby jeho pán nikde nespadl a v pohodě došel do místa určení. Převádí přes přechod, obchází překážky, vyhledává volná místa v dopravních prostředcích a musí ovládat cca 30 povelů. Vodící pes se nesmí hladit, krmit, reagovat na něj a všelijak rozptylovat. Bez výslovného svolení majitele si nikdy vodícího psa nehlaďte. Když má postroj tak to znamená, že je v práci a tím, že ho rozptylujete se přestane soustředit. Více o vodících psech se dočtete zde na stránkách.

Co pro vodícího psa znamená postroj?
Když je bez něj, má volno, tak je to normální pes. Když má postroj tak to znamená, že je v práci a musí se soustředit. Pes se speciálním výcvikem musí mýt při vstupu do nejrůznějších podniků vždy postroj.
Co znamená postroj na psu pro nás?
Představte si tuto situaci. Jdete po ulici, myšlenky se vám honí hlavou a najednou vidíte, jak proti vám jde člověk. Toho člověka vede pes v postroji. Postroj znamená, že ten pes má speciální výcvik. To znamená, že to není obyčejný pes. Pro vás to znamená jednu zásadní věc. Vy, moji milí čtenáři si musíte uvědomit, že ten pes tu není pro vás, ale že slouží tomu člověku, kterému pomáhá a usnadňuje život.

Představte si toto.
Máte doma psa, který vyžaduje vaši pozornost. Venčení, krmení a mazlení. Váš partner vás pozval na večeři a vy musíte vymyslet, jak a kdo se postará o vašeho čtyřnohého společníka. Přátelé, kamarádi a rodina se k tomu nemá, a tak vymyslíte nekalou věc. Na internetu si objednáte postroj pro vodícího, nebo asistenčního psa. Navštívíte tyflo centrum ve vašem městě, a vysvětlením, že to je pro nevidomého syna si koupíte bílou hůl. Protestujícího psa narvete do postroje, dáte mu vodítko a vezmete si bílou hůl. Večeři už nic nebrání a vy víte, že vás do restaurace pustí. Máte totiž vodícího psa. Číšníkovy v restauraci vysvětlíte, že je váš pes vodící a že má právo tam být. Číšník se sice trošku zarazí nad neposlušným psem, ale nic už neříká a vpouští vás dál. Asi za půl hodiny vejde do stejného podniku člověk, který je opravdu nevidomí. Chce si akorát s partnerkou a s jeho čtyřnohým pomocníkem užít příjemný večer. Jen že je tu malý problém. Jeden vodící pes už tu je a dalšího zde už nepotřebují. Někdo z personálu se zarazí a mumlá si pod vousy. Hm, ti nevidomí, co už tu jsou vypadali věrohodněji. Ta paní se opatrně pohybovala a tvářila se vysloveně nejistě. Ti dva, co zrovna přišli tak věrohodně nevypadají. Mají sice psa, ale jsou si jistí vším, co dělají, a pohybovali se naprosto suverénně. Aha! To jsou podvodníci a ten pes není ani trochu vodící.

Závěrem tohoto článku si vysvětlíme, co a jak je špatně.
Muž a žena v restauraci. Žena předstírá, že je nevidomá a chová se tak jak si myslí, že se nevidomí chovají. Je nejistá, nervózní a její partner jí musí se vším pomáhat. Falešný vodící pes se nestará o svou údajně nevidomou paničku, ale snaží obejít hosty v podniku a somrovat jídlo. Druhý pár vejde do restaurace a oba jsou nevidomí. Chovají a pohybují se tak, jim to jejich handicap dovolí. Jejich vodící pes jim jde u nohou a vede je ke stolu. Sem tam se poohlédne po nějakém strávníkovy, a občas si závistivě mlaskne.
Ti falešní jsou pro personál ti praví. A ti praví jsou zase falešní. Uvědomte si, že nikde není psáno, jak se má nevidomí chovat, co má dělat a jaké předsudky pro vidící má splňovat. Jsou dva druhy handicapovaných lidí, bez ohledu na handicap. Jedni se chtějí integrovat do společnosti, chodit do práce, bavit se a žít úplně normální život bez ohledu na jejich znevýhodnění. Umí si uvařit, uklidit, dojít na nákup a mnoho dalšího. Prostě jako normální lidé. Pak jsou tu ti druzí. Neustále sedí doma, sledují televizi a nechají si před nos servírovat čaj. Tito lidé nechodí do práce, nemají chuť se zlepšovat a jsou pohodlní. Hlavně, že mají počítač, telefon, televizi a maminku s tatínkem za zadkem.

Proč není dobré vydávat svého gaučáka za speciálně vycvičeného?
Uvědomte si prosím, že ten vodící, nebo asistenční pes má speciální, psychicky a fyzicky náročný výcvik. I když ten pes časem zpohodlní a zleniví, tak je to pořád vodící pes, a všechny povely si pamatuje. Zatím co váš pes má jen základní výcvik a má pohodlný život. Navíc jsou dostupné služby, kde si můžete zaplatit hlídání vašeho miláčka a můžete se jít bavit. Nevím sice, kolik takové hlídání stojí. Vím ale jistě, že to je čestnější než vydávat svého psa jako vodícího, či asistenčního. Ten asistenční pes sice nevodí, ale pro jeho majitele je nepostradatelnou součástí života.

Důležitá informace:
Jak může personál poznat, zda se jedná o psa speciálního? Jeho majitel by měl ukázat očkovací průkaz a předvést pár dovedností svého pomocníka. Zásadní je prokázat se průkazem ZTP nebo ZTP/P. Neexistuje, že si ho majitel zapomene doma. Svůj průkaz musí mít stále u sebe, a to i když jde jen na procházku. To platí i o občanském průkazu. Nemá-li příchozí nic z výše uvedeného a jeho pes neumí nic jiného, než lehni a sedni, tak si buďte jisti, že je to podvodník. Podvodník není ten pes. Ten je v tom nevině a nechápe o co jde. Podvodníkem myslím majitele, který se vydává za to, co není.

Zdroj:
https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vodici-pes-asistencni-pes-kompenzacni-pomucka.A190814_154053_domaci_linv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.