Máme rádi knihy.

Knihy jsou nedílnou součástí mého života. Bez knih bych si už nedokázal představit den. Knihy čtu při snídani, cestě do práce a z práce. I před spaním si moc rád trošku počtu. Knihy prostě miluji a jsem na nich tak trošku závislý. Máte to taky tak? Já ale nečtu očima ale sluchem. To znamená, že poslouchám audio knihy. Jednou jsem si takhle seděl u ranní kávičky, poslouchal audio knihu a rýpal se lžičkou v ovesné kaši. Najednou jsem se vším přestal, odložil kávu a zamyslel se. Proč bych sakra nemohl začít psát seriál o knihách a audio knihách? Ta myšlenka se mi tak moc líbila, že jsem si ji musel zapsat do poznámek pro případné použití. Dnes je ten den. Dnes je den, kdy na své malé facebookové stránce uvádím onu myšlenku v čin. Dnešním dnem začneme nový seriál, který se bude jmenovat máme rádi knihy. Jednou za čtrnáct dní uvedu článek, kdy vám poreferuji o pár knihách a audio knihách.

 

Představuji si to asi zhruba takto:

Budu zde uvádět názvy knih a jejich autory. Nebude to ale tak, že bych někde z internetu stáhnul recenzi na onu knihu a jednoduše bych ji sem vložil. Tím bych si to strašně ulehčil a vůči vám by to nebylo fér. Knihy budu recenzovat hezky česky, a vlastními slovy. Budu zde psát svoje osobní názory a preference. V následujících bodech si ukážeme, jak bude moje recenze zhruba vypadat.

 

  1. Název knihy / audio knihy.
  2. Jméno autora.
  3. Moje vlastní a osobitá recenze.
  4. Kdo a jak onu knihu namluvil?
  5. Můj názor na zpracování audio knihy a mluveného přednesu.
  6. Další informace / zajímavosti / a já nevím co ještě.

 

Skicu máme hotovou a nyní se můžeme pustit do první knihy.

 

Muž jménem Ove:

Fredrik Backman.

 

Muž jménem Ove je jedna z mích úplně nejvíc nejoblíbenějších knih. Přečetl jsem ji už asi třikrát a pořád se ji nemohu nabažit. Z počátku jsem hlavní postavu z této knihy moc nemusel. Ove se vám z počátku bude zdát jako nabručený, negativní morous, který nemá rád lidi. Jak se budete knihou prokousávat, tak zjistíte, že ten Ove není vlastně vůbec špatný člověk. Autor vám v knize pomaličku odkrývá jeho příběh a vy zjistíte, proč je ten morous takový nabručený. Autor mi touto knihou dal mocnou zbraň, kterou chci předávat dál. Od přečtení této knihy se už nekoukám zle na negativní a nepříjemné lidi. Beru to tak, že se za každým z nás ukrývá příběh, který utváří naši náladu a pohled na svět. Už si o naštvaném pánovy sedící v metru na lavičce nedělám špatný názor, a beru ho takového jaký je. Za každým z nás se ukrývá jeho kniha života, do které nikdo z nás nevidí, a proto bychom neměli ostatní tolik soudit a odsuzovat. To jsem ale hodně odbočil od knihy, a proto se k ní zase vrátíme. Fredrik Backman je Švédský autor, který má osobitý styl psaní a vyjadřování, který mi velice vyhovuje a dobře se i čte. Od tohoto autora mám vše přečtené, a už netrpělivě očekávám až zase něco napíše. Prostě a jednoduše. Backmana mám prostě velmi rád a jeho knihy jsou mé osobě nehorázně blízké. Tato kniha vyšla i jako audio kniha a musím říct, že se povedla na jedničku.

 

Kdo vlastně Oveho načetl?

Tuto knihu si vzal na starost Jan Vlasák, který se toho chopil s vervou. Jeho hlas a přednes mi maximálně vyhovuje a jsem velmi rád, že dal Ovemu hlas. Audio kniha obsahuje i hudební složku na konci kapitol. Ta je ale příjemná, doplňuje příběh a je nevtíravá. U spousty knih mi hudební vsuvka vůbec nevyhovuje a většinou se tam ani nehodí. U téhle knihy je to ale naopak.

 

Kde si můžete knihu zakoupit?

Je hodně možností k zakoupení. Alza, audiotéka, audio librix a u spousty dalších. Můžete ji také zakoupit ve vydavatelství one hot book, kde knihu vydali. 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *