Portál gyebnews boří mýty o handicapu všeho druhu:

Andrea Bocelli kdysi řekl.

„Hodně lidí mi kdysi říkalo, vzdej to, jako slepec nikdy nebudeš úspěšný. ale já to nevzdal… Nikdy nevzdávejte svoje sny a jděte si za nimi!

 

Vážení přátelé, milí čtenáři. Chtěl bych vám říct o velice zajímavém projektu.  Jsou to velice zajímavé stránky, na kterých se podílí redaktoři s různým handicapem a zaměřením. Každý píše články o tom, co ho zajímá a baví. Jsem toho názoru, že nám tu takový portál doposud chyběl. Proto vám přináším rozhovor s autorem a tvůrcem tohoto skvělého projektu. Je jim nevidomý Karel Giebisch a vy se můžete těšit na parádní rozhovor. Karel je nevidomý masér, který se snaží bořit mýty o handicapu všeho druhu.

 

Děkuji ti Karle, že jsi zavítal na můj osobní blog a souhlasil si s rozhovorem. Na začátek začneme zlehka. Pověz nám, co to ten portál vlastně je a co tě dovedlo k tomu ho vytvořit?

 

Ahoj Honzo, zdravím i všechny čtenáře blogu. Děkuji za pozvání a je mi ctí odpovědět na tebou položené otázky. K tvorbě ortálu mě vedlo nedostatek informací, které kolují všude kolem. Denně se setkávám s řadou lidí a vnímám, že nemají dostatek informací o hendikepovaných. Netuší, co od lidí s hendikepem očekávat, občas se s těmito lidmi bojí komunikovat či vůbec nemají ponětí, jak mohou lidé s hendikepem fungovat. Z toho pak vznikají nesrovnalosti a nejasnosti a třeba i na základě nesprávného pochopení nezaměstnanost hendikepovaných či jejich začlenění do standardní společnosti.

 

Co mohou čtenáři najít, když navštíví tvoje stránky?

Články ze života hendikepovaných. A to nejen z hlediska zrakového, ale rád bych postupně zaplnil všechny druhy hendikepu, ať si zdraví lidé udělají o těch hendikepovaných, co nejlepší představu. Hendikepovaní redaktoři píšou články ze svého života a dělí se s veřejností o cenné zkušenosti, které mohou být právě pro veřejnost velkým přínosem. Chceme a redaktoři se o to i snaží, aby každý článek veřejnosti bez hendikepu něco dal. Něco ji naučil a aby veřejnost celkově lépe pochopila. Postupně bych rád, aby došlo k boření mýtů o hendikepovaných a aby postupem času došlo ke sjednocení světa hendikepovaných se světem těch, co žádný hendikep nemají. Vždyť hendikep je pouze drobnou vadou na kráse, kterou lze léčit.

 

Záludná otázka ale musím jí položit. Čeho si přeješ na portálu dosáhnout a co je vlastně smyslem tohoto projektu?

Již jsem to nastínil v předchozí otázce, tak jen stručně. Chci sjednotit hendikepovanou společnost s tou běžnou. Chci, aby lidé pochopili, že hendikep není překážkou a že v podstatě nic neznamená.

 

Můžeš našim čtenářům ve stručnosti  něco o sobě říct?  

Tvrdím o sobě, že jsem zrakově hendikepovaný IT specialista, masér, redaktor a bojovník za inovace. Neustále hledám možnosti, jak začlenit lidi s hendikepem do běžné společnosti a dokázat, že hendikep ať je jakýkoli, není překážkou. Mám rád výzvy a jsem otevřen novým příležitostem. Kromě svého cíle rád cestuji, poznávám nové lidi, zkouším nové příležitosti a to jak na osobní, tak i profesní bázi. Třeba teď v době tvorby tohoto článku, se snažím ponořit do úplně nového odvětví v oblasti zdravého životního stylu či úplně nově do kmenových buněk.

 

Já ti Karle moc děkuji za zajímavý rozhovor. Mám v toulci ještě poslední otázku. Je trošičku hloupá ale je potřeba jí položit.

Můžeš nám potvrdit fakt, že i člověk s handicapem může a má právo vést normální život?

Ano, stvrzuji to těmito slovy, jako že se Karel jmenuju. Stačí jen chtít.

 

Závěrem:

Portál giebnews určitě stojí za to ho navštívit. Naleznete ho na adrese https://giebnews.eu/.

Najdete tam i mé články, protože i já jsem jedním z redaktorů. Pokud na tyto stránky zavítáte, rozhodně nebudete litovat. Zkuste si na chvilku zavřít oči a vciťte se do lidí, kteří ten zrak nemají. Nechte je chvilku zavřené a představte si, že byste takhle fungovali celý život. Někteří z nás takto fungují a žijí naprosto normální životy. Chodí do práce, mají rodiny, prožívají radosti a starosti všedních dnů. Tito lidé nemají takovou výhodu jako zdraví lidé a přesto žijí úplně normálně. Pokud zamíříte na portál giebnews tak uvidíte že takovýchto lidí je víc.

 

Velká prosba na závěr:

Uvědomte si prosím, že si nikdo z nás ten handicap dobrovolně nevybral. Pochopte, že se s tím postižením snažíme žít jak nejlépe můžeme. Snažíme se zapadnout mezi běžné lidi. Hrozně moc bych si přál, aby přišel den, kdy se na nás nebude pohlížet s hlavou plnou předsudků.

Vciťte se prosím do těch, kteří mají nějaký handicap. Je úplně jedno, jestli je to zrakový nebo nějaký jiný. Nepohlížejte na nás prosím jako na něco zvláštního. Pohlížejte na nás jako na normální spoluobčany. Zapomeňte na předsudky a obavy. Příjměte nás prosím mezi vás. Předem vám všem velice děkuji. Děkuji i těm, kteří dočetli tento článek až dokonce a něco si z něho vzali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *