Revenium a inspirante.

Zdravím vás moji milí přátelé. Dnes mám ohromnou radost. Přináším vám totiž článek, ze kterého mám naprosto úžasný pocit. Slyšeli jste někdy o spolku Revenium a o časopise Inspirante? Pokud ne, tak to vůbec nevadí, protože si dnes o těchto dvou naprosto ultra super báječných projektech popovídáme. Kontaktoval jsem totiž paní Petru Horákovou s tím, že bych chtěl o nich něco napsat a rozšířit jejich projekty do vědomí mých čtenářů. Časopis inspirante pravidelně navštěvuji, a každá další návštěva mi přináší vždy něco nového. Paní Petra s článkem souhlasila, a mě nezbývá nic jiného než se do něho zvesela pustit. Dejte si na chvilku pauzu od každodenních povinností, uvařte si voňavou kávičku a trošku si u tohoto článku zalenošte a odpočiňte. Přeji vám báječnou pohodu.

 

Na začátek se chci zeptat na jednu věc. Co vás vedlo k založení spolku revenium?

 

Zakladatelé Revenia jsou čtyři: Hana Potměšilová, Petra Horáková, Petr Horký z Myjómi, družstva invalidů a Petr Vyhnánek, který má dlouholeté zkušenosti ve školství. Chtěli jsme založit fungující neziskovku na bázi sociálního podniku, která bude zaměstnávat lidi se zdravotním i jiným znevýhodněním.

To je vážně ušlechtilé a já vám osobně hrozně moc fandím. Moje další otázka zní. Čím se vlastně zabýváte a jaká je vaše hlavní náplň?

 

Je toho hodně, ale nejdůležitější náplní je pomoci lidem s postižením takzvaně Šlápnout do pedálu, v osobním i pracovním životě. V Reveniu propojujeme osoby se zdravotním postižením se zaměstnavateli; pomáháme lidem se zdravotním či jiným znevýhodněním v rozvoji podnikatelských aktivit; pomáháme edukovat firemní sektor; přinášíme veřejnosti poradenství, informace a obsah, který pomáhá, vzdělává, propojuje a motivuje (od toho je tu náš magazín Inspirante.cz); strategicky propojujeme oblast zdravotní, sociální a vzdělávání; pozitivně lobbujeme za korektní podmínky na trhu práce u státu; měníme přístup mladých lidí s handicapem k jejich budoucí kariéře, ale také k dobrovolnictví a vztahu k filantropii; měníme pohled na seniory: vážíme si všech, kteří i v důchodovém věku chtějí pracovat nebo předávat své zkušenosti v dobrovolnických a charitativních aktivitách a snažíme se naplňovat ve společnosti tolik skloňované principy rovných příležitostí pro různé skupiny menšin ve společnosti.

 

Radíme také jiným sociálním podnikům. Za dva roky, co existujeme, jsme pustili do světa také originální řadu Lighthouse a loni začali pražit naši kávu Naturpark 12, letos spustili projekt Rozkveteme. Podotýkám, že na všech našich projektech se výrazně podílejí lidé s postižením.

 

V prosinci 2017 měl spolek jednoho zaměstnance, kolik je jich po sedmi měsících?

 

Přes čtyřicet lidí se zdravotním postižením dnes Revenium zaměstnává, nebo s nimi úzce spolupracuje.

 

Abych pravdu řekl, tak jsem víc než nadšen. Já mám osobně obrovskou radost za to, že tu máme tak báječné spolky, jako je třeba Revenium. Je ještě něco, co je pro vás opravdu důležité?

 

Jednoznačně osvěta. Jsme přesvědčeni, že lidé s postižením mají svým zaměstnavatelům co nabídnout. 

 

To je báječné. I já se zabývám osvětovou činností, ale jen ohledně zrakového handicapu. Vy to berete pěkně ze široka, a to je opravdu skvělé, protože na světě není jen zrakové postižení, ale spoustu jiných.

Mám ještě poslední otázku ohledně revenia. Co je vaše hlavní činnost a čím se zabýváte?

 

Jak už píšu výše, to vše platí, ale hlavní činností zapsaného spolku Revenium bude vždy poskytování komplexních sociálních služeb osobám se zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním a podpora všestranného, zejména pracovního uplatnění osob se zdravotním postižením a sociálním znevýhodněním

 

Nyní bych se zaměřil na časopis inspirante. Jak už jsem psal dříve, tak mám tento časopis nesmírně v oblibě. Velice by mě zajímalo to, jak vás napadlo založit časopis inspirante?

 

Chtěli jsme, aby o obsahu, který by měl propojovat lidi s postižením s takzvaně většinovou společností, spolurozhodovali právě lidé s postižením, aby se nepsalo „o nich“, ale aby Inspirante skutečně vytvářeli. A jen díky skvělým kolegům v Inspirante.cz se to snad daří.

 

To mohu vřele a s čistým svědomím potvrdit. Na vaše články se vždy vrhám jako hladový pes na misku žrádla. Můžete mi o vás a vašem časopisu napsat něco víc? 

 

Magazín Inspirante upozorňuje na nejrůznější sociální a zdravotní problémy, ale především nabízí řešení a motivuje. Na redakci, grafice, provozu i inzerci se podílejí převážně lidé se zdravotním (či jiným) znevýhodněním. Snažíme se vytvářet jakousi střechu střechu informací v rámci témat, která propojují oblasti zdravotní, sociální a vzdělávací. Baví nás rozmanitý pohled na svět a věříme, že s námi bude bavit i vás. Vznikli jsme jako jeden z projektů neziskové organizace Revenium a snažíme se mít stále větší dosah. Jsme tady, abychom spolupracovali se všemi neziskovými i ziskovými organizacemi, se všemi lidmi, pro něž je rozmanitost, inkluze a prolínání různých světů důležité.

 

Chtěli byste se dozvědět víc o lidech s nejrůznějším handicapem? Chtěli byste si přečíst to, jak různí handicapovaní lidé bravurně zvládají své životy? Rádi byste se prostě a jednoduše dozvěděli něco nového? Pokud ano, tak navštivte časopis inspirante. Budu velmi rád, kdyš navštívíte i stránky spolku revenium. Jo, a když tam budete, tak nezapomeňte navštívit i jejich e-shop. Zde si totiž můžete zakoupit jejich produkty a podpořit je tak v jejich činnosti. Doporučuji si zakoupit některou z jejich pražených káv, které už podle názvu vypadají skvěle. Z nákupu budete mít dvojí radost. Nejen že si pochutnáte na výborné voňavé kávě, ale budete mít radost, že jste mohli revenium podpořit a posunout je tak k dalším cílům. Za mě to zní opravdu skvěle, nemyslíte? Konec konců, podívejte se sami na jejich e-shop a vyberte si, co je vám libo.

 

Závěrem bych chtěl poděkovat paní Petře Horákové za to, že souhlasila s tímto článkem, a poskytla mi odpovědi na moje zvídavé otázky. Vy, moji milí čtenáři mi napište, jestli se vám dnešní článek líbil a jestli jste navštívili inspirante nebo revenium. Také by mě zajímalo, zda jste aspoň někteří z vás navštívili jejich e-shop a něco si tam koupili. Pokud ano, tak mi napište, co jste si koupili. Uděláte mě a paní Petře ohromnou radost. Jestli jste se rozhodli spolek podpořit a něco jste si u nich koupili, tak mi to napište. Tomu, kdo spolek podpořil pošlu soukromou zprávu s mým poděkováním.

 

www.revenium.cz

http://revenium.cz/eshop/

https://inspirante.cz/

 

Jsou i na facebooku.

https://www.facebook.com/revenium

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *