Seznámení s vodícím psem – třetí část:

Ať jsem venku nebo v domě, vodící pes není pro mě. Mohlo by mu vadit, když ho budu hladit.

Vodící pes pomáhá, to je vážně prima. Pomohu mu jenom tím, že si ho nebudu všímat.

 

Vážení přátelé, milí čtenáři.

Dnes vám přináším opravdu důležitý článek. Dnes si totiž povíme co dělat, když potkáte vodícího psa. Informace obsazené v tomto článku jsou opravdu velice důležité a proto vás chci poprosit, abyste jim věnovali naprosto plnou pozornost. Dost často se mi stává, že jdu po ulici a někdo mi bez dovolení začne hladit mého vodícího psa. Tím pádem dojde ke zbytečným komplikacím a karambolům. Postupně si projdeme proč se vodící pes nesmí hladit, mluvit na něj, krmit ho a proč je důležité si ho nevšímat.

 

Proč se vodící pes nesmí hladit?

Musíte pochopit, že tu vodící pes není pro vás a vaše potřeby. Vodící pes je především a hlavně pro nevidomé a těžce zrakově postižené. Kolikrát se mi stalo, že jdu po ulici a můj pes mě vede a ukazuje překážky. Je plně soustředěn na svojí práci a na svého páníčka. Najednou ho někdo bez dovolení začne hladit a tím mu plně naruší pozornost a soustředění. Jak jsem tu už jednou psal, vodící pes tu není pro vás ale jen pro svého pána, kterého vodí a pomáhá mu.

 

Proč se na vodícího psa za žádnou cenu nesmí mluvit?

Je to proto, aby se plně soustředil na svou práci a nebyl rozptylován. Jsme třeba v parku a chceme si na chvilku odpočinout. Proto svému psovy zadám povel lavička, on zbystří a začne nějakou hledat. Když už nějakou má tak mi to dá vědět tím, že na ní položí přední packy a nebo se u ní zastaví. Já si pak onu lavičku mohu nahmatat bílou holí. V tom kolem nás někdo jde a začne na mého psa mluvit a chválit ho, jak je šikovný a jak mi pomáhá. No a tím, že na něj někdo mluví se stane to, že se jeho pozornost vytratí do neznáma a přestane se soustředit na daný povel.

 

Nechcete-li dostat od nevidomého bílou holí tak za žádnou cenu nekrmte bez dovolení jeho vodícího psa. Je to hrozně neslušné a onen majitel je na vás pak právem rozzlobený.

Je nádherný prosluněný den. Já a můj čtyřnohý pomocník jsme se rozhodli, že si uděláme krátký výlet. Nějakou dobu se procházíme a najednou se před námi objeví schody dolů. Schodiště je bez zábradlí a proto se mnou musí jít můj vodící pes velice pomalu. Mám totiž zhoršenou stabilitu a nejhorší je to na schodech. Pes se mnou pomaličku schází schod po schodu. V tom jde proti nám osoba, která ho začne lákat na pamlsek. Vodící psy jsou naučeni tak aby nebrali jídlo od cizích lidí. Jen že vodící pes je pořád pes. Je to pořád zvíře s pudem sebezáchovy. Když ale uviděl tu osobu s pamlskem tak se to v něm začalo bouřit. Sice k té osobě nešel ale jenom sebou cuknul dopředu. To mi ale stačilo k tomu abych ztratil rovnováhu a málem jsem sletěl. Budete-li chtít obdarovat vodícího nebo jakéhokoliv psa pamlskem, za žádnou cenu ten pamlsek nedávejte přímo psovy. Dejte ho jeho majiteli, který mu ho dle jeho uvážení dá. Tím, že bez dovolení krmíte psy tak podrýváte autoritu jejich majitelů, kazíte případný výcvik a podrýváte výchovu psa. Je na čase abyste si to všichni jednou a pro vždy zapamatovali.

 

Nevšímat si:

Představte si, že jedete metrem a proti vám sedí člověk s vodícím psem. Ten pes si v klidu leží a kouká se po lidech. Vám se moc líbí a chtěli byste si ho pohladit a pomazlit se s ním. To ale nesmíte udělat. I kdyby se na vás ten pejsek smutně koukal, dělal na vás smutné oči a bůh ví co ještě. Pořád dokola si opakujte, že tu ten pes není pro vás ale pro tu osobu, které pomáhá a usnadňuje jí život.

Dokola si opakujte tuto mantru.

Ať jsem venku nebo v domě, vodící pes není pro mě. Mohlo by mu vadit, když ho budu hladit.

Vodící pes pomáhá, to je vážně prima. Pomohu mu jenom tím, že si ho nebudu všímat.

 

Také rozhodně nefunguje to, když na psa budete pomlaskávat. Pes na to nebude reagovat a akorát tím naštvete jeho majitele. Jednou jsme s chlupáčem čekali na metro. Kousek od nás stál pán a neustále na mého psa mlaskal. Já jsem se už naštval a říkám mu. Jestli nechcete, abych vás vzal na plocho bílou holí tak přestaňte konečně mlaskat na mého psa. Jeho jste tím nenalákal a akorát jste docílil toho, že jsem se chystal vás přetáhnout holí.

 

Závěrem:

Na světě žijí lidé, kteří se i přes svůj handicap snaží žít normální život. Chodí do práce a snaží se jak to jen jde začlenit do společnosti. Prožívají radosti a starosti všedních dnů. Vodící pes jim slouží pro to, aby si ten život ještě trochu ulehčili. Pokud si budete chtít vodícího psa pohladit tak se nejprve dovolte u jeho majitele. Respektujte prosím to, že když vám majitel vodícího psa řekne, že ho nechce nechat pohladit tak to prosím berte na vědomí. Za mě a za všechny majitele vodících psů vám děkuji. Doufám, že nás dnešní společnost začne brát také jako lidi a začlení nás mezi sebe a nebude na nás pohlíženo jako na něco zvláštního.

 

Zajímavost na konec:

Vodící pes nerozumí tomu co mu říkáte. Rozumí jen a pouze vaší intonaci a zabarvení hlasu.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.