Seznámení s vodícím psem:

Než se do tohoto článku pustíme, rád bych vám na začátek řekl pár vět. Musím moc a moc poděkovat stránce svět očima nevidomého a Tomášovi Kadlecovi za jeho podporu. Ten totiž na své stránce zveřejnil odkaz na tu mou a informoval čtenáře o mém projektu. Tomáši ještě jednou ti moc děkuji. Proto pokud je tu někdo nový kdo nepřišel od Tomáše, okamžitě jděte na jeho stránky a dejte mu prosím like. On si to vážně zaslouží.

A teď už k článku:

Co je to vlastně ten vodící pes?

Je to vlastně obyčejný pes, který má ale speciální a dost náročný výcvik. Spoustu lidí motá dohromady psa vodícího a asistenčního. Rád bych to uvedl na pravou míru. Vodící pes je pro lidi se zrakovým znevýhodněním. Asistenční pes je pro tělesně postižené a epileptiky. V prvním roce je vlastně vodící pes v předvýchově. Učí se základní povely a poslušnost. V druhém roce se učí jak má vést svého páníčka, jak reagovat na nejrůznější povely a jak upozorňovat na překážky.

 

Když je pes na volno tak je prostě obyčejný pes. Jak mu ale nasadím postroj, okamžitě zbystří a je v pohotovosti. Postroj pro něj znamená, že je vlastně v práci. Když jdeme ven, držím se ho za takzvaný vodič, který je upevněn na postroji. Díky tomu mohu sledovat pohyby a reakce chlupáče. Pes nezná a ani nemůže znát všechny trasy, kterými chodíme. Ty musím znát já. Pes je tu od toho, aby se mnou obcházel různé překážky, převáděl přes přechod a spoustu dalšího. Pes si může pamatovat jen ty trasy, kudy chodíme nejčastěji.

 

Jak je to s dopravou?

Doprava pro nás není žádný oříšek. Skoro každý den jezdíme z Mladé Boleslavi do Prahy, kde pracuji jako masér. Jednoduše přijdeme na zastávku a já dám psovy povel, aby mi našel označník s jízdním řádem. Když přijede autobus, pes zbystří a začne mě vést ke dveřím. Řidičovi zacáluji jízdenku a jdeme si sednout. Doprava pro nás není nic složitého a můj pes jí bere už jako samozřejmost. Mám pro vás ještě spoustu zajímavostí o vodících psech, ale to si necháme na příště. Teď je čas na trošku zábavy.

 

Vodící pes a zledovatělý chodník:

Byla zima 2013 a já jsem potřeboval zajít nakoupit do krámu. Navléknul jsem na Alvina postroj a vyrazili jsme. Místy byl na chodníku led a místy sníh. Alvin se snažil abych šel po sněhu. Najednou se mi v ruce zaškubal vodič od postroje. Podívám se dolů a tam můj pes, jak se snaží vyhrabat na nohy. Oni mu totiž na tom ledu podklouzli packy a rozjeli se mu na všechny strany. A protože já nejsem bezohledný páníček, nechal jsem ho jít po zasněžené části chodníku. Najednou mi to podklouzlo a já hodil záda. Do krámu jsme nakonec došli a vše vyřídili.

 

Vodící pes je kamarád, svého pána má moc rád. Hale poraď jak to chodí, když pes svého pána vodí. Když navštívíš mojí stránku, dozvíš se to v příštím článku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *