Slyším tedy čtu: Tvorba audio knih pro nevidomé.

Načítání knih pro nevidomé a zrakově postižené. To vše s láskou a ochotou. Slyším tedy čtu není jen vysvětlení, jak mohou nevidomí lidé číst knihy. Je to i název úžasného projektu, o kterém si dnes něco povíme.

 

Psal se březen 2019 a já jsem se zúčastnil konference inspo, na kterém jsem se dozvěděl o naprosto úžasném projektu. Firma, ve které pracuji tam měla stánek, kde jsme masírovali účastníky a konference. Bylo tam toho spoustu zajímavého, ale já jsem byl uchvácen projektem slyším tedy čtu. Zakladatelkou tohoto projektu je Romana Anna Novotná a mě moc zajímal příběh, který dal vzniknout této službě. O co se vlastně jedná? Co to vlastně je a co zatím stálo? To se dozvíte, pokud budete pokračovat ve čtení tohoto článku.

 

Na začátek bych chtěl moc a moc poděkovat slyším tedy čtu a paní Romaně, že si na mou maličkost udělala čas a poslala mi odpovědi na mé otázky. Už ale dost řečí a pusťme se do toho.

 

Jak vás napadlo vytvořit projekt slyším tedy čtu a co tomu předcházelo?

Myšlenka vznikla během jednoho léta v Dublinu, nachomýtla jsem se ke skupině lidí, kteří se pravidelně scházejí ke společnému čtení z Joyceova Odyssea. Čtení probíhá ve Swenyho lékárně, jednom z malebných míst, která se v knize objevují, takže je to opravdu srdcová záležitost. Na webových stránkách mají nahrávky v různých jazycích a poprosili mě o českou ukázku, takže jsem si tam zkusila číst i na záznam. Čtení ve skupině mě nadchlo a chtěla jsem něco podobného začít dělat doma v Lounech, ale bylo mi jasné, že bych tam chodila já a můj nejlepší kamarád, takže bylo nutné dát tomu nějaký hlubší smysl, abychom nalákali i další duše. Vzpomněla jsem si na nevidomou kamarádku a napadlo mě, že když můžu v Dublinu nahrávat v malém kamrlíku vedle záchodu na diktafon položený na stojanu z knih, v Lounech to dokážu minimálně tak dobře. Takže jsem hned volala kamarádce, jestli by o amatérské nahrávky měla zájem, a hned poté jsem ještě z Irska dala dohromady tým.

 

Je to naprosto úžasné. Vaše načtené knihy se moc dobře poslouchají a mohu je s čistým svědomím všem zrakově handicapovaným čtenářům doporučit. Mne a mé čtenáře by určitě zajímala jedna věc. Jaká je hlavní náplň vašeho úžasného projektu?

 

Hlavní náplní projektu je zprostředkování literárních zážitků lidem, pro které to není tak jednoduché. Od původního hromadného čtení jsme se postupně dostali ke způsobu, který je více individuální, scházíme se sice pořád ve skupině, z technických důvodů už ale nemá celá skupina k dispozici odposlech, a je tudíž na každém z nás, aby se s ostatními ve volném čase o svůj kus textu podělil (ne všichni si celé knížky čtou dopředu). Dále se s pomocí stánku s různými hmatovými aktivitami snažíme především dětem přiblížit svět nevidomých. Jsme amatérský projekt (darem z nebes je pro nás tým profesionálních herců, kteří dělají, co můžou, aby naši celkovou úroveň trochu zvedli). Pracujeme na audio knížkách s láskou. Předpokládám, že obojí je slyšet! 

 

S tím naprosto souhlasím. Knihy vámi načtené se dobře poslouchají a je slyšet, že do toho dáváte všechno. Z vašich nahrávek je cítit, že do toho dáváte celé své srdce a že to děláte opravdu s láskou.

 

Jak se do tohoto projektu zaregistrovat? Jak si začít užívat jejich audio knihy?

Je to naprosto jednoduché. Oskenujte obě strany svého průkazu ZTP/P a pošlete je na email romanaannanovotna@seznam.cz. Paní Romana vás zaregistruje do systému a zašle přístupové údaje. Pak se už jen stačí přihlásit, stáhnout si libovolnou audio knihu, uvařit si dobrou kávičku a zaposlouchat se.

 

Závěrem:

Slyším tedy čtu je parta úžasných lidí, kteří se namlouvání knih věnují opravdu s láskou. Dělají to ve svém volném čase a je vidět, že to dělají rádi a baví je to. Proto vás moji milí přátelé a čtenáři chci o něco velmi poprosit. Jděte na jejich facebookovou stránku, která je uvedená níže a dejte jim tam like. Oni si to doopravdy zaslouží. Dejte jim palcem nahoru vědět, že to, co dělají, dělají dobře. Pokud tento článek čte někdo z řad zrakově handicapovaných, tak navštivte jejich web, zaregistrujte se a poslechněte si jejich audio knihy. Opravdu to za to stojí.

 

Odkazy:

www.slysimtedyctu.cz

www.facebook.com/slysimtedyctu .

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *