Textové knihy nahlas. To je Talkman pro android:

O fenoménu jménem audio knihy vám asi nemusím nic říkat. Jsou to knihy, které namluvila nějaká známá osobnost, která oné knize dala další rozměr. Na trhu je v dnešní době k dostání velká spousta titulů a žánrů. Jsou ale lidé, kterým nevyhovuje přednes u audio knih, vadí jím vložená hudba na začátku kapitol a celkové zpracování. Proto využívají převod textu na řeč. No a o tom se dnes budeme bavit. Povíme si o tom, jak je možné si nechat syntetickým ale dnes už kvalitním hlasem předčítat knihy v textovém formátu. Proto vám přináším recenzi na úžasný program, který vám předčítání knih umožní.

 

Převod textu na řeč bych zjednodušeně nastínil asi takto. Sedíte v posluchárně a nějaká paní vám nahlas předčítá nějakou knihu. Představte si, že onu dámu propustíme a na její místo položíme mobilní telefon. Ona dáma viděla, že jí v její práci nahradil telefon, rozčílila se a šla si dát kávu se třemi cukry a přeslazeným zákuskem. Nechme jí ale běžet a pusťme se do vysvětlování. Pro nevidomého člověka to funguje tak, že mu telefon mluveným slovem říká to, kde se v telefonu nachází, na jaké konkrétní položce je a co vlastně provádí. Říká mu, co píše na displej a spoustu dalšího. Díky tomu může takový nevidomí člověk fungovat úplně normálně a samostatně bez pomoci vidoucího.

 

Nejprve si musíte zakoupit vhodnou hlasovou syntézu. Z vlastních zkušeností doporučuji hlas Eliška. Ta pochází z firmy Acapela tts. Syntéza vás vyjde na 100kč a máte ji na celý život. Dále je potřeba stáhnout si z obchodu play aplikaci talkman. Ta vám v telefonu zabere málo místa, protože není větší než 3 MB. V obchodě play je takovýchto aplikací spousta. Mohu například zmínit aplikaci @voice alout reader, nebo moon + reader. Talkman je z nich nejjednodušší a je plně v češtině. Vytváří ho totiž firma Ace Design, která stojí už za pár aplikacemi pro zrakově handicapované. Hlasovou syntézu máme stáhnutou a nainstalovanou. Proto se mrkneme do aplikací a spustíme aplikaci acapela tts. Aplikace je sice v angličtině, je ale dobře srozumitelná, a i anti-talent na techniku pozná co a jak má udělat. Hlas máme stažený a nyní můžeme capelu uzavřít a nadále si jí nemusíme všímat.

 

Vyhledáme a spustíme aplikaci talkman. Prostředí této appky je velice jednoduché a dobře srozumitelné. Vpravo nahoře klikneme na tři tečky a tím se dostaneme do menu. Zde doporučuji navštívit nastavení, kde si nastavíte hlas, rychlost čtení a celkově si prostředí přizpůsobíte podle sebe. Vše máme nastaveno a můžeme se mrknout na hlavní funkce talkmanu. Jsme zpět na hlavní obrazovce, kde jistě vidíte 6 ikonek. První je play a pauza. Následující dvě slouží pro posun v knize. Hvězdička slouží jako záložky. Někde jste přestali číst / poslouchat a chcete si to v této části uložit. Následuje tlačítko pro vyhledávání. Zde si můžete vyhledat slovo, nebo větu a pokračovat tam, kde si to ještě pamatujete. Poslední ikonka slouží pro volbu čtení. Jestli to má ta paní ve vašem telefonu číst po slovech, řádcích, nebo po celých odstavcích.

 

Ještě se vrátíme k těm třem tečkám vpravo nahoře. Zde jsem zapomenul zmínit dvě důležité funkce. Jedna z nich se jmenuje jednoduše pozice. Uvedu to na příkladu. Jdu spát a na dobrou noc si pustím nějakou knihu. Pamatuji si, že mám knihu na 45 % přečtenou. Další den chci pokračovat ve čtení, ale kniha je už dál, než na oněch 45 %. Proto si v položce pozice zvolím již zmíněná procenta a pokračuji ve čtení. Druhá funkce slouží k otevření nové knihy. Ty tři tečky v sobě obsahují ještě hodně funkcí, ale to už nechám na vás, pokud se rozhodnete si tuto aplikaci stáhnout.

 

Acapela:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.acapelagroup.android.tts

Talkman:

https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.ace.talkman

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *