Trello. Nejlepší nástroj pro vaše projekty a organizaci osobního života:

Trello je naprosto úžasný nástroj, bez kterého si nedokážu představit den. Používám ho při každé situaci. Při zapisování poznámek, plánování úkolů a článků a pro řízení svých stránek. Postupně si zde vysvětlíme co je trello vlastně zač, k čemu a jak se dá použít a jaké jsou jeho možnosti. Je to multi platformní program. To znamená, že je možné ho spustit v chytrém telefonu, tabletu, počítači a nebo notebooku. Funguje jako aplikace a webová stránka. Pro ios a android je tato aplikace dostupná v příslušném app storu. Pro windows je dostupný v microsoft store.

 

Co je trello vlastně zač?

Systém trello je určen pro všechny, kdo si chce udržet pořádek ve svých úkolech a povinnostech. Je vhodný i pro firmy, kde tento nástroj pomáhá s nejrůznějšími projekty a procesním řízením. Tento nástroj má velmi mnoho užitečných funkcí, nejlepší z nich je, že je to zdarma a bez omezení. Strašně se mi na něm líbí ta jednoduchost a uspořádání. Dříve jste se museli spoléhat na papírové lístečky ale s těmi je konec. Trello totiž sází na podobný koncept akorát v digitální podobě.

 

Jak s trellem začít?

Nejprve se musíte zaregistrovat. Registrace je opravdu směšně jednoduchá a zvládne jí i naprostý začátečník. Na stránce trello.com akorát zvolíte možnost zaregistrovat se. Dobrou zprávou je, že je to zdarma. Akorát vyplníte jméno, váš email a zvolíte si heslo. Místo vašeho jména si můžete zvolit přezdívku. Po potvrzení registrace vám do vaše emailové schránky přijde email, který stačí jen otevřít a stisknout tlačítko s názvem ověřit email. Nyní můžete používat trello zdarma a na vždy.

 

Nástěnky v trellu:

Trello používá tak zvaně systém nástěnek. Na jedné nástěnce můžete mít zapsány svoje úkoly a poznámky. Na druhé si můžete rozplánovat svůj projekt, kdy můžete pro každou část použít zvláštní sloupec. Vytvoření nástěnek je jen a pouze na vás. Trello vás v ničem neomezuje. Nástěnka v trellu se rozděluje do sloupců. Do každého sloupce se vkládají karty. Po založení vaší první nástěnky na vás bude čekat akorát prázdné místo. To si musíte zaplnit vy vašimi sloupci a kartami.

 

Jak vlastně fungují nástěnky?

Hezky v klidu a pečlivě si vše rozebereme. Nemusíte se bát, protože trello je fakt jednoduché a během pár chvil se v něm zorientuje naprosto každý. Vytvoříme si tedy novou nástěnku. Tu si pojmenujeme podle sebe. No a protože já si chci vytvořit svojí osobní nástěnku, pojmenuji si jí vlastním jménem. Při vytváření si vybereme zda chceme tu nástěnku mít veřejnou a nebo soukromou. Do veřejné se mohou přidat další členové a mohou vám s ní pomáhat. To se ale hodí tehdy, kdy plánujete projekt o více lidech.

 

Já si zvolím, že má být moje nástěnka soukromá. To znamená, že k ní mám přístup jen já. Při prvním otevření na nás kouká akorát prázdné místo. Na levé straně na nás mrká velké tlačítko s názvem přidat sloupec. Klikneme na něj a sloupec si pojmenujeme. Já si zvolil sloupec s názvem osobní úkoly. Sloupců můžete mít neomezeně. Když se nám vytvořil ten první tak v něm najdeme tlačítko s názvem vytvořit kartu. Já si vytvořím kartu s prvním úkolem. Kartu máme vytvořenou a můžeme jí rozkliknout.

 

Otevřenou kartu můžeme libovolně upravovat. Pokud se vám nelíbí název vaší karty, klidně jí přepište jak potřebujete. Pod názvem karty je kolonka s názvem přidat libovolný popis. Já si tam napíšu informace o daném úkolu. Popisek může být libovolně dlouhý, takže se nemusíte omezovat. Můžete tam klidně vložit celý dlouhý text. Trello vám to umožní a je to jen a jen na vás. Následně si můžete ke kartě přidat libovolný štítek. Můžete mít štítky s nejrůznějšími názvy. Třeba když ten úkol splním, mohu si tam přidat štítek s názvem hotovo. Můžete si nastavit libovolný počet štítků, které si můžete upravit podle sebe. Ke kartě můžete připojit libovolný soubor, odkaz a nebo třeba fotku. Pamatujte ale na to, že můžete použít soubor maximálně o velikosti 10MB. Z karty pak můžete vylést a vytvářet další karty a sloupce. Je to jen a jen na vás a vaší představivosti. Já mám v trelu tři nástěnky. Z toho dvě jsem si vytvořil a v té třetí jsem jako člen. Tato nástěnka slouží pro portál giebnews, o kterém byla už na této stránce řeč. Zde můžeme vkládat návrhy témat a článků, podívat se kdo co publikoval a co má kdo rozepsáno. Pokud je vás v nástěnce víc, můžete si do karet přidávat komentáře.

 

Jak už jsem řekl, trello je můj nejoblíbenější nástroj a den si už bez něj nedokážu představit. Mám to až do takové míry, že jsem na trelu tak trochu závislý. Trello vaší fantazii nijak neomezuje a jen na vás, jak ho budete používat a jak si ho rozvrhnete. Myslím si ale, že už jsem vás zahltil informacemi dost a dost. Proto si zbytek necháme do příštího článku. Příště vám poreferuji o dalších výhodách a možnostech. Jakmile se s trellem trošku sžijete, nebudete ho chtít dát z ruky. Já ho mám nainstalovaný jak na telefonu tak na notebooku. Kdybych mohl, nainstaluji si ho všude, kam to jen jde. Byl bych smutný docela, žít zbytek života bez trella. Mám ho prostě hrozně rád, trello je můj kamarád. Nemelu tu nesmysli, jsem na něm prostě závislý.

Zdroje:

Při psaní tohoto článku jsem občas trošku tápal a proto jsem si pomohl touto stránkou. https://honzadolejs.cz/blog/trello-navod-tutorial/

Bylo by nefér, kdybych vám sem nedal odkaz, který mi mou práci trošku ulehčil.

 

www.trello.com

Oficiální web, kde se dozvíte vše o tomto báječném nástroji.

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.trello

https://apps.apple.com/cz/app/trello-organize-anything/id461504587?l=cs

https://www.microsoft.com/cs-cz/p/trello/9nblggh4xxvw?activetab=pivot:overviewtab

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *