Vodící pes

Alvin

Něco o mém čtyřnohém příteli.

 

Alvin je krásný kudrnatý pejsek, který se moc rád mazlí a s velkou chutí doprovází svého páníčka. Má rád pamlsky, je přítulný a rád si hraje. Někdy je veselý, někdy nabručený a někdy má svůj den. Prostě jako každý z nás. Má moc rád děti a je k nim ohleduplný. Už jsem se zde zmínil, že má rád pamlsky. To platí o jídle jako celku. Alvin hrozně rád jí. Když si odmyslím to, že příšerně líná, tak je to dobrý kamarád. Má své dobré a špatné dny, jako konec konců každý z nás.  

 

Co je alvin vlastně za rasu?

Je to Kudrnatý retrývr, anglicky curly coatet retriever a slangově kudrnáč. Tato rasa je původem z Anglie. Toto plemeno bylo vyšlechtěno už v šestnáctém století,  bylo určeno pro lov kachen a opeřenců. Tato rasa se od ostatních liší svou kudrnatou srstí. Můj pes je čokoládově hnědý a kromě čela a čumáčku je kudrnatý všude. Více o této rase se dozvíte v rubrice vodící pes.

 

S čím opravdu bojujeme?

Alvin je skutečně nádherný pes. Jeho srst je heboučká a příjemná na omak. Jeho oči za něj úplně mluví a jeho výraz říká vše. Tyto kladné vlastnosti přitahuje spoustu hladičů, chmátalů a nenechavců. No a to je hlavní problém. Alvin je vodící pes, který má za úkol doprovázet svého pána. Kontrolovat abych nespadl ze schodů, nevletěl do výkopu a tak dále. Upozorňuje mě na nejrůznější překážky, ukazuje mi jízdní řády, převádí přes přechod a spoustu dalšího. V krátkosti si rozebereme pár bodů které nám vysvětlí jednu důležitou věc. Co dělat, když na ulici potkáte vodícího psa. Nebudu se zde dlouze rozepisovat, protože veškeré podrobné informace naleznete v článcích v rubrice o vodících psech.  

 

Proč se vodící pes nesmí hladit?

Nedovoleným hlazením psa rozptylujete od práce a on se pak hůř soustředí na dané povely. Zhoršené soustředění psa může dojít k nehodě, jako třeba pád ze schodů a přes překážku na chodníku.

Proč se vodící pes nesmí krmit?

Nikdy a za žádnou cenu nekrmte bez dovolení vodícího psa. Můžete tím naštvat jeho majitele a může dojít k nehodě, jak už jsem psal výše. Krmením psa bez dovolení vědomě poškozujete autoritu páníčka, boříte soustředěnost psa a kazíte výcvik.

Proč se na vodícího psa nesmí mluvit?

Vodící pes se soustředí na cestu, povely a upozorňování na překážky. Mluvením na psa docílíte jedné věci. A to, že pes zapomene povel a přestane se soustředit.

 

Představte si, že jedete autobusem. Vedle vás přes uličku sedí člověk s bílou holí a u nohou má vodícího psa. Ten pes se na vás kouká a dělá smutné oči. Vy vidíte, že je ten pejsek moc krásný a už jen toužíte si ho pohladit. Nejprve musíte oslovit majitele psíka. Nesahejte člověku na rameno a raději ho oslovte. Pane, máte krásného psa. Mohu si ho pohladit? Pokud vám řekne že ano, tak vyčkejte, až mu ten člověk dá volno. Až pak si ho můžete pohladit. Nebo vám může říct toto. Moc se omlouvám, ale ten pes je v práci a musí se soustředit. Pokud vám nebylo dovoleno si psa pohladit, tak se nezlobte a respektujte přání majitele. I kdyby se ten pes na vás díval a koulel očkama, tak vy si ho prostě bez dovolení nesmíte pohladit.

 

Chcete-li psa obdarovat mlskou, tak oslovte majitele a dejte mu jí do ruky. On se pak sám rozhodne, kdy mu onen pamlsek dá. Máte potřebu žvatlat na psy? Raději to nedělejte a promluvte si s jeho majitelem nebo majitelkou.

 

Závěrem.

Vodící pes je tu proto, aby pomáhal jeho majiteli, ukazoval překážky a byl mu oporou. Je to společník do života a skvělý kamarád. Pochopte prosím, že tu vodící psy nejsou pro vás a vaše potěšení. Jsou tu pro zrakově postižené, aby jim aspoň trošku ulehčili život a spolu pak překonávali životní překážky. Spousta lidí si myslí, že když je nějaký pes vodící, tak musí fungovat jako robot a vše zvládat na jedničku. To je ale ta největší hloupost. Vodící pes je pořád normální pes, s tím, že má speciální výcvik. Je to normální živá bytost, má duši, vědomí a své potřeby. Potřebuje lásku a pevnou ruku. Kdysi jsem slyšel, že na psa platí cukr a bič. Já tvrdím že bič ano, ale ve fázi permanentního cukru. .