Ze života vodícího psa.

Mysleli jste si, že bych vás připravil o jedno z témat, které je na mé stránce nejčtenější? Mysleli jste si, že bych se dobrovolně připravil o vaši sledovanost a vaši podporu při psaní těchto článků? To se moji milí ohromně pletete. Připravil jsem pro vás druhý seriál na téma vodící pes. Ten první se jmenoval seznámení s vodícím psem. Dnes ale začneme nový a nepravidelný seriál s názvem život vodícího psa. Proto nyní přestřihněme naši pomyslnou pásku a pusťme se do zajímavých článků, historek a dalších zajímavostí. Před tím, než začneme si jdu přichystat čerstvou a voňavou kávičku, abych mohl při psaní něco popíjet a aby my to dobře myslelo a psalo. To samé radím vám moji milí přátelé. Dejte si na chviličku pauzu od tohoto článku a připravte si také něco dobrého ke čtení. Třeba něco, co máte vy nejraději. Tak tedy na zdraví a příjemné počtení.

 

Něco o mém čtyřnohém příteli:

Alvin je hnědý a kudrnatý pes. V češtině je to kudrnatý retriever. V angličtině je to curly coatet retriever. Tady jsou mé znalosti o této rase poměrně kosé, proto si nechám pomoc od strýčka googla. Samozřejmostí je, že na konci článku uvedu zdroje, které jsem k tomu použil. Tak google, vygoogli mi nějaké informace o této rase. Já si jdu vypít svojí kávičku a nechám ti na chvilku prostor. .

 

Curly coated retrívr (anglicky: Curly-Coated Retriever) v České republice též zvaný kudrnatý retrívr, je anglické psí plemeno, které se od ostatních retrívrů liší kudrnatou srstí. Curly coated retrívr je – oproti ostatní retrívrům – původem anglické plemeno. Je staré asi 300 let: psi podobní těmto žili v Anglii již v 16. století. Jeho původ dodnes není přesně znám, nicméně sloužil k lovu a přinášení vodního ptactva. Dnes je převážně rodinným společníkem. Mezi jeho předky nejspíše patří irský vodní španěl, portugalský vodní pes a velký pudl, tedy plemena určená k práci ve vodě.

V roce 1860 byl společně s flat coated retrívrem uznán FCI a byl sepsán první standard. Tehdy se jednalo o první uznané plemeno retrívra. V druhé polovině 19. století byl velice populární právě ve Velké Británii, ale s příchodem labradorských retrívrů zájem o něj pominul. Curly coated retrívr je ze všech retrívrů nejméně známý a nejméně početný. Toto plemeno je inteligentní, bystré, učenlivé a velmi přemýšlivé. Na svém majiteli je poměrně závislé. Tato vlastnost mu však nebrání samostatně a sebevědomě pracovat. Pokud nemá dostatečně dominantního majitele, může se stát i tvrdohlavým. Při jednotvárné a monotónní činnosti se může začít snadno nudit. Je temperamentní a v přítomnosti majitele je přátelský i k cizím lidem. Někdy jeho pohyb při jeho hravé a rozverné náladě připomíná slona v porcelánu. v klusu i cvalu vypadá velmi elegantně.

Má silné lovecké pudy. Vyžaduje pevné vedení a klidného a trpělivého majitele.

Bývá ideálním psem pro aktivní lidi jakéhokoliv věku i pro rodiny s dětmi – pozor na jeho hravou povahu, může nechtěně někoho povalit.

Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, nevyjímaje domácí zvířata, proto je nutné si při seznamování s nimi dávat pozor. Se psy i fenami si rozumí dobře.

K cizím je zpočátku nedůvěřivý, ale ne bojácný či agresivní. Velmi důležitá je socializace mladého zvířete. Díky moc google, ale já si už vezmu slovo zpět. Rozhodl jsem se, že zdroj těchto informací uvedu dřív než na konci článku. Je tam toho totiž hodně zajímavého.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Curly_coated_retr%C3%ADvr

 

Alvin je velice hodný a přítulný pes. Hrozně rád se mazlí, nechává se drbat a má rád lidi. Navíc je to úžasný vodící pes, který mi pomáhá. Jsem osobně velice hrdý na to, že jsem tohoto pomocníka získal. Jsem hrdý na to, že zrovna já jsem získal tak nádherného psa. Alvin je hrozně hodný k dětem a má je moc rád. Je to můj parťák a myslím si, že nám to spolu docela sekne. Tenhle psí pomocník neváhá dát najevo svojí lásku a svou oddanost. Je to starší pán, který má rád svoje pohodlí a svojí komfortní zónu. I pejskové mohou mít své dny. Někdy se stane, že se Alvin špatně vyspí a je mrzutý. Většinou své povely plní s elánem a radostí. Někdy je ale den, kdy mu dám nějaký povel a on se na mě tázavě podívá. Co že? Co to po mě chceš? To je ale naprosto normální, protože to není žádný robot ale normální bytost a tak je potřeba to brát. Nikdo není dokonalí, a to ani naši pejskové. Každý se někdy potýkáme se špatným dnem. Není nám dobře, jsme bez nálady a unavení. Stejně tak to musíme brát a respektovat u těch němých tváří.

 

Má Alvin rád jídlo?

No jistě. 😊 Každý pes miluje jídlo a pamlsky. To platí i pro mého čtyřnohého pomocníka. Kupuji mu pouze kvalitní granule, které neobsahují žádné příměsi a ani žádné škodlivé doplňky. Granule které kupuji obsahují pouze maso. Má taky hrozně rád tyčinky na zuby. Každý den dostane jednu. Alvin je prostě šťastný a spokojený pes. Je spokojený až do té míry, že se mi trošku zakulatil. Proto se snažíme více hýbat a správně jíst. Alvin má výhodu v tom, že na to není sám. I já potřebuji zhubnout. Zatím co on toho na shazování má jen trošku, tak jeho páníček musí shodit nejméně 10KG. Nechci někde u vody vypadat jako vyplavený vorvaň o velikosti menší velryby. 😊 😊.

 

Tak a jsme u konce. To to ale letí. Dočetli jste až sem? Pokud ano, tak vám tleskám. Jste pašáci. Já doufám, že se vám článek líbil a že jste spokojeni s novým seriálem. Alvin vás zdraví a dává packu nahoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.